פוסטים אחרונים:

האם מבדקים וירטואליים הם אפשרות?


audit

לאורך החודשים האחרונים של מגיפת COVID-19, יצרני המזון נקטו בצעדים שונים על מנת להבטיח שרשרת אספקת מזון בטוחה, תוך מתן עדיפות לבריאותם ולבטיחותם של צוותי ייצור המזון שלהם. עבור חלקם משמעות הדבר הייתה שינויים משמעותיים בפעילותם כדי להגדיל את המרחק בין העובדים ולספק להם ציוד מגן אישי נוסף. אחרים שילבו אמצעי בדיקת בריאות כמו ניטור טמפרטורה ושאלוני נסיעות.

מכיוון שעכשיו יצרני המזון פועלים למעבר למעין שגרה מסוימת של "מצב נורמלי", יש צורך בביקורות GMP לשמירה על הבטחת התקן של בטיחות המזון.

ביקורת GMP מבטיחה את בטיחות המזון המיוצר לאורך שרשרת האספקה. השלמת ביקורת GMP בתקופות אלה מגיעה עם אתגרים ייחודיים משלה, שאחד מהם הוא הזמינות המוגבלת של כוח אדם מוסמך כדי להקל על בדיקות באתר. כדי לאפשר את הביקורות הללו בתקופות חריגות האלו הוקמו על ידי ארגונים כמו המרכז לבקרת מחלות ומניעה (CDC) וארגון הבריאות העולמי (WHO), המלצות ואמצעים למפקחים שמבקרים במתקני ייצור מזון. אמצעים אלה יכולים לעכב את תהליך הביקורת .

בדיקה מעמיקה יכולה להיות גם אתגר. יצרני המזון לפני מגיפת אפשרו כניסה ובדיקה באתרי ייצור מזון. כיום, יצרנים מהססים להתיר נוהג זה בגלל הפוטנציאל של חשיפת עובדים לנגיף. אתגר נוסף הוא הזדמנויות ההכשרה שהוחמצו מכיוון שיש מחסור באנשי צוות במתקני ייצור במהלך ביקורת בגלל הצורך בהתרחקות חברתית.

אחת הדרכים להימנע מרבים מהאתגרים והעיכובים הקשורים למגפה זו היא לבצע ביקורת מרחוק כמו בדיקת GMP היברידית. ביקורת מסוג זה משלבת מדיניות וירטואלית וסקירת מסמכים, ואחריה בדיקה פיזית שתבוצע תוך חצי שנה מהביקורת הווירטואלית. זה מאפשר למתקן את הגמישות לנהל חלק מהביקורת כעת ולעמוד בתקנות הנחוצות, תוך הגבלת חשיפת המתקן שלהם למבקרים נוספים מחוץ לאתר.

אפשרות נוספת היא ביקורת האימות הוירטואלי של HACCP. בעבר, הדבר היה מתבצע על ידי כך שלקוח הגיש את התוכנית ואת התיעוד הרלוונטי באמצעות הדוא"ל או במהלך ביקור באתר. הזמינות של הצעה וירטואלית מאפשרת ללקוחות גמישות רבה יותר ביכולתם לבחון את התוכנית והתיעוד בזמן אמת באמצעות ועידת וידיאו. זה נותן לשני הצדדים אפשרות לדון ולפתור סוגיות פוטנציאליות מייד, תוך שמירה על פרוטוקולי התרחקות חברתית והגבלת חשיפה אפשרית לנגיף לכוח העבודה של המתקן.

אמנם מדובר בתקופות של אי וודאות, אך כל הזמן מפתחים פתרונות להבטיח את בטיחות שרשרת אספקת המזון.

חפש אותנו גם פה:
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon