פוסטים אחרונים:

אלרגנים: בטיחות ותוויות במזון


סמל ללא גלוטן

השבוע אפרסם סדרת בלוגים בנושא אלרגנים, תוויות מזון ו-FDA.

מדי יום אפרסם בנושא. מומלץ לקרוא את הסדרה כולה.

  1. רקע כללי

האלרגנים מציגים אתגר רגולטורי ייחודי. עבור האחוז הקטן של האוכלוסייה הסובל מאלרגיה לסוג מסוים של מזון, מוצר המכיל אלרגן זה עלול לגרום להלם אנפילקטי, שיכול להיות קטלני. אולם מוצר כזה אינו מהווה איום על שאר האוכלוסייה.

כיצד חוקים ותקנות בארה"ב מגנים על הצרכן האלרגי מבלי להגביל בצורה לא מבוטלת את בחירות התזונה של שאר האוכלוסייה? התשובה הפשוטה היא שהם מחייבים שתוויות מזון יגלו בבירור את נוכחות האלרגנים, כך שצרכנים אלרגיים יוכלו להימנע מהמזונות שיכולים להרוג אותם.

הכדאיות של פיתרון זה תלויה בתאימות מחמירה של תעשיית המזון לדרישה לגילוי תוויות.

זה תלוי גם בערנות הבלתי פוסקת של צרכנים אלרגיים, שעליהם לבדוק כל העת על תוויות המזון את נוכחות המרכיבים אליהם הם אלרגיים. צרכן עם אלרגיה לבוטנים יכול להימנע בקלות מחמאת בוטנים. אבל עליו לחפש בהצהרת המרכיבים של ארוחת מוקפץ קפואה כדי לקבוע אם בוטנים הם בין המרכיבים הרבים.

בהתחשב בתוצאות קטלניות שעלולות להיות עקב אלרגן לא מוצהר, הסתמכות על תוויות מזון כדי להבטיח את שלומם של צרכנים אלרגיים עשויה להיראות לא מספיק מגנה. אבל, למשל, איסור השימוש בבוטנים בכל המזונות להגנה על צרכנים אלרגיים לבוטנים יהיה מוגזם. אז, בארה"ב, הקונגרס מצא בנושא חשיפה ברורה של אלרגנים על תוויות מזון. בסדרת הבלוגים היומיים בנושא זה נסקור את הדרישות שהטיל הקונגרס בכדי להבטיח שפשרה זו תספיק בכדי לבצע את העבודה.

מה שבטוח, דרישות הבטיחות במזון שנאכפות על ידי ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מתייחס גם לאלרגנים. בהתאם לחוק המודרניזציה לבטיחות המזון (FSMA), תקנות המבקשות כי יצרני המזון יגנו מפני מגע צולב של אלרגן הן באמצעות שיטות ייצור נאותות (GMP) והן באמצעות בקרי מניעה. מאמר זה סוקר גם את הדרישות הללו.

עם זאת, יש לזכור כי ה- FDA הטיל את תקנות ה- FSMA הקשורות לאלרגן כדי למנוע נוכחות בלתי-מכוונת של אלרגנים במזון. ביחס לרכיבים אלרגניים שהיצרנים מוסיפים במכוון למזונות, גילוי תוויות הוא ההגנה היחידה.

חפש אותנו גם פה:
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon