פוסטים אחרונים:

מהו זיהום מיקרוביאלי במזון?


זהום מיקרוביאלי הנו גידול של מיקרואורגניזמים מזיקים (כגון קלוסטרידיום בוטולינום) במוצר המשמש כמזון, מה שהופך אותו לא ראוי לצריכה.

זיהום מיקרוביאלי במזון הוא כמעט בלתי נמנע, בגלל השכיחות של מיקרואורגניזמים - שנמצאים בכל מקום ואפילו במקרים בהם חיים כמעט ולא קיימים. האדמה, האוויר, המים, בעלי החיים והמוצרים מן החי, הצמחים והמוצרים הצמחיים, המטפלים במזון, ציוד לעיבוד המזון וכלי אחסון מזון הם כמה דוגמאות אופייניות למקורות שונים של זיהום מיקרוביאלי במזון ומוצרי מזון; וזה אפשרי מכיוון שמשטחים ואתרים אלה מכילים כמות משמעותית של מיקרואורגניזמים.

זיהום מיקרוביאלי במזון ובמוצרי מזון הם המקורות עיקריים לזיהומים בבני אדם, כולל מחלות הניתנות במזון והרעלות מזון ; אלה גרמו לתחלואה ותמותה משמעותית בקרב אוכלוסיות האדם. בשל מרכיביהם התזונתיים, המזונות ומוצרי המזון הם מצעים מתאימים לגידול של מיקרואורגניזמים כולל חיידקים ופטריות הגורמים לקלקול מזון ולמחלות הנישאות במזון.

  • זיהום קרקע

האדמה נמצאת בכל מקום במיקרו-אורגניזמים; וזה כולל צמחייה נורמלית של חיידקים של האדמה ומיקרובים אחרים המזהמים אותה מביוב או מפסולת בעלי חיים. האדמה מכילה מגוון עצום של מיקרואורגניזמים כולל חיידקים, פטריות ואצות; ורוב המיקרובים הללו ממלאים תפקידים תעשייתיים משמעותיים, כולל השימוש בהם לייצור אנטיביוטיקה ומוצרי מזון אחרים, ויטמינים וחומצות אמינו. עם זאת, האדמה מכילה גם כמה חיידקים מסוכנים העלולים לזהם את מוצרי המזון במהלך הייצור או העיבוד שלהם ואחריו. מרבית חומרי הגלם לייצור מזון מקורם באדמה; וכאשר חומרים אלה אינם נשטפים ומעובדים כראוי, הם יכולים לשמש מסלול דרכו מזוהמים ומוצרי מזון. ומזונות ומוצרי מזון מזוהמים מעניקים סכנה ובעיות בריאות אחרות לצרכנים.

  • בעלי חיים וזיהום מוצרים בעלי חיים

מערכת העיכול (GIT) של בעלי חיים מוצפת בחיידקים ובקוליפורמים enteric המהווים אורגניזמים חיוניים להערכת האיכות המיקרוביולוגית של מזון ומוצרי מזון כמו גם חומרים וסביבות אחרות. כאשר חומרי גלם ממקור מן החי אינם מעובדים או נשטפים היטב במהלך ייצור המזון, הם יכולים לשמש כמקורות פוטנציאליים לזיהום מיקרוביאלי של מזון ומוצרי מזון. פלורה נורמלית זו של מעי בעלי חיים או GIT יכולה גם לזהם מזון כאשר גללים של בעלי חיים או מוצריהם באים במגע עם מזון או מוצרי מזון במהלך הייצור.

  • זיהום אוויר (כספומט)

האווירה או האוויר שאנו נושמים מוצפים גם במגוון עצום של חיידקים, כולל אלה שהם נבגים היוצרים מיקרואורגניזמים. האוויר אנטגוניסטי באופן טבעי להישרדותם של מיקרואורגניזמים בגלל טבעו היבש. עם זאת, ישנם חיידקים המסוגלים ליצור נבגים המאפשרים להם לעמוד באופי היבש של האטמוספרה עד שהם ימצאו סביבה מתאימה (למשל אוכל) בה הם יכולים לשגשג. האטמוספרה היא המקור העיקרי למיקרואורגניזמים פתוגניים הנישאים באוויר כולל חיידקים ופטריות הגורמים לקלקול מזון ומחלות או זיהום הנישאים במזון. אוויר הוא אמצעי טוב לפיזור חיידקים לסביבות מתאימות כמו אוכל בו הם יכולים להתיישב ולהתחיל להתרבות. שמירה על איכות אוויר טובה היא אפוא גורם קריטי ברוב מפעלי עיבוד המזון או התעשייה בגלל התפקיד שהם ממלאים בזיהום מזון.

  • זיהום מים

מים הם סביבה נוספת המופלאה במגוון שונה של מיקרואורגניזמים כולל חיידקים ופטריות. מזונות מסוימים, במיוחד אוכלים ימיים כמו סרטנים, לובסטרים, צדפות, דגים ורכיכות, בין השאר, עשויים לשמש מסלול דרכו ניתן להעביר מחלות ופתוגנים המזון באוכלוסיות אנושיות; וזה בדרך כלל המקרה כאשר מזונות אלו מקורם בסביבת מים מזוהמים בצנרת ובביום.

  • זיהום מטפלים במזון

מטפלי מזון הם בני אדם המטפלים במזון ובמוצרי מזון; והם ממלאים תפקידים קריטיים בעיבוד המזון והגשת האוכל או בבתים, במסעדות, בבתי מלון. משטחי הגוף של בני אדם ואפילו סביבת גופם הפנימית כמו בעלי חיים אחרים מוצפים במגוון עצום של חיידקים שהם תושבים או ארעיים באופיים. רצוי שמטפלי המזון ילבשו בגדי מגן במהלך עיבוד המזון מכיוון שמגע גופם הישיר עם חומרי גלם לייצור מזון ואפילו ציוד המשמש בתהליכים אלה עשוי לשמש כמקור אפשרי לזיהום מיקרוביאלי במזון ומוצרי מזון..

  • זיהום ציוד לעיבוד מזון

ציוד המשמש לעיבוד וייצור מזון מהווה רמה ו / או מקור זיהום משמעותיים במוצרי המזון המוגמר. ציודי לעיבוד מזון לא מעוקר הם מקורות פוטנציאליים לזיהום מזון במיוחד כאשר הם אינם מעוקרים או מנקים כראוי לפני ואחרי השימוש..

  • צמחים ומוצרי צמחים

צמחים הם חומרי גלם חשובים לייצור מזון. עם זאת, צמחים יכולים לשמש כמדיום של זיהום מיקרוביאלי במזון ומוצרי מזון מכיוון שהם מכילים פטריות נימה כפלורה רגילה על פני השטח שלהם. צמחים מקורם באדמה - שהיא עשירה במגוון של מיקרואורגניזמים וחלקיקים מזוהמים אחרים. חיוני לשטוף כראוי חומרים אלה כדי להפחית את העומס המיקרוביאלי שלהם ולהסיר חלקיקי אדמה שעשויים לשמש כמקור לזיהום בתהליכי הייצור

חפש אותנו גם פה:
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon