פוסטים אחרונים:

סלמונלה-מה זה בכלל?


סלמונלה הוא סוג של חיידקי גרם שליליים, בעלי צורת מוט בטבע.

ישנם שני מינים חשובים של חיידקים שנמצאו בסלמונלה הנקראים S Bongori ו- S enterica. זיהום על ידי enterica מכונה Enteritidis וזהו הזיהום הנפוץ ביותר. חיידק הסלמונלה נמצא בחיות בעלי דם חם, כולל בני אדם וגורם לזיהום מעיים בשם סלמונלה. בעלי חיים כמו בקר, עופות, כבשים, תרנגולות, חתולים, כלבים הם המקור עיקרי למין זה של החיידק ולכן הוא מועבר לבני אדם בקלות רבה.

זיהום סלמונלה הוא מחלה הנפוצה ברחבי העולם, על פי נתוני ה- CDC, סלמונלה גורמת זיהום לכ -1.2 מיליון בני אדם רק ב ארצות הברית של אמריקה. מתוך אלה מעל 23,000 אנשים צריכים להתאשפז מיד. המחלה גורמת ל כ 450 מקרי מוות בשנה.

מאפיינים קליניים של זיהום סלמונלה כוללות שלשול שלעתים עלול להיות מלווה בדימום, יחד עם חום, כאבי בטן גם הם נפוצים אשר נמשך בדרך כלל 5-7 ימים. זיהום סלמונלה בדרך כלל משפיע על דרכי העיכול של האדם . יחד עם זאת זיהום זה יכול להוות סכנת חיים אם חורג מתחומי המעי. הסלמונלה מועברת בדרך כלל באמצעות מזון מזוהם כגון בשר נגוע, מים מזוהמים ומגע עם חיות נגועות וכד'.

מזון מזוהם הוא המקור העיקרי להעברת הזיהום. הוא נפוץ בבשר, ביצים, מוצרי ביצים, חלב לא מפוסטר ומוצרי חלב. אנשים מכל קבוצת גיל חשופים לסכנת הדבקה זו. אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה פגיעים יותר כגון חולים, ילדים מתחת חמש שנים וקשישים. הם נמצאים בסיכון גבוה של זיהום. לאחרונה חלה התפרצות גדולה של סלמונלה בארה"ב וחברות רבות בעסקי בשר ומוצרי בשר אחרים נאלצו להחזיר את מוצריהם מהשוק (recall).

חפש אותנו גם פה:
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon